Pieredzes stāsts par sociālās uzņēmējdarbības apmācību Dānijā!

Šī gada martā, Dānijas pilsētā Gordingā, projekta “Alternative B – green actions for social change” ietvaros tikās jaunieši no piecām dažādām Eiropas valstīm, lai kopējiem spēkiem radītu un attīstītu dažādas sociālās uzņēmējdarbības idejas, tai skaitā - arī LSUA biedrs Kristiāns Purviņš! Lūk, Kristiāna atziņas pēc apmācības un dažas no Dānijā radītajām sociālās uzņēmējdarbības idejām!

Definīcijas nekad nav svarīgākās...

Nevar slēpt, ka uzsākot šo projektu un ierodoties pasākuma norises vietā, vairāki jaunieši sev un citiem uzdeva jautājumu par to, vai vispār viņi spēj definēt, kas ir Sociālā Uzņēmējdarbība un vai viņi var sevi saukt par nākotnes sociālajiem uzņēmējiem. Lai arī viņu portfelī nevarēja atrast definīcijas un konkrētus uzņēmējdarbības rāmjus, vienu gan varēja pamanīt- degsme, entuziasms, motivācija un ārpus kastes domāšana ir tās lietas, kas viņus visus atšķīra un piedeva kārtīgu sociālā uzņēmēja gēnu. Šādas lietas nav iespējams noslēpt, un sajūta ir lieliska, kad esi daļa no šādas enerģijas!

Par sāli un brīdi, kad Eiropa runā vienā valodā.

Nedēļas garumā visiem jauniešiem attīstot savas idejas, bija arī lieliska iespēja tikties ar vairākiem mentoriem, uzņēmējiem un nozaru speciālistiem, kas spēja palīdzēt ar ideju modulēšanu un padomu radīšanu. Bet kur slēpās visa ideju ģenerēšanas sāls? Tā ir pavisam unikāla pieredze, kādu Latvijā ikdienā ir ļoti sarežģīti iegūt, un runa ir par multikulturālo vidi, kas rada pavisam cita līmeņa kolektīvo radošumu. Uzmodulēšu situāciju- tas mirklis, kad Tu savu ideju prezentē speciālistam (mentoram) no ASV, pēc tam projekta riskus izanalizē ar kolēģiem no Lielbritānijas un Albānijas. Tālāk jau dodies ar svaigiem risinājumiem pie Bulgārijas un Polijas draugiem, radot vēl jaunas inovācijas savā projektā. Šī tautību dažādība ir arī pieredzes atšķirība. Pēc katras sarunas Tu aizdomājies par lietām, kas tev nekad nebūtu ienākušas prātā pašam. Šī ir īsta kolektīvā ģenialitāte, kas virmo šajā vidē. Vien atliek nodomāt, kāpēc šādas lietas netiek praktizētas arvien vairāk un vairāk mūsu pašu vidē. Spēja dalīties ar viedokli multikulturālā vidē ir nākotne. Tā pat nav sāls- tas ir saldais ēdiens.

Kādas ir idejas?

Kā jau es cerēju, bija iespēja iepazīties ar vairākām ambiciozām un interesantām sociālās uzņēmējdarbības idejām, kas ļoti cerams, jau tuvākajā laikā tiks realizētas dažādās Eiropas valstīs. Lūk, pāris no tām:

  • Patversmes suņu apmācības programma ar mērķi tos integrēt cilvēkiem ar speciālām vajadzībām.
  • Interneta platforma jauno mākslinieku mākslas darbu tirdzniecībai, atbalstot jaunrades mākslu.
  • Spēļu aplikācijas bērniem pirmskolas vecumā, kas attīsta programmēšanas un prāta spējas.
  • Unikāls bērnu nometnes koncepts, kas attīsta bērnu un jauniešu zināšanas, fizisko stāju un citas tik nepieciešamās lietas (Ideja no Latvijas).
  • Palīdzības pakas pensionāriem, dažādi papīra pārstrādes koncepti u.c.

Katrai no šīm idejām ir iespēja kaut mazliet mainīt to, kā mēs ikdienā domājam un uzvedamies, lai padarītu šo dzīvi vēl skaistāku un pieejamāku mums visiem. Vai tad tāds arī nav mūsu mērķis? Vismaz man ir. Šiem cilvēkiem ideju līmenī ir izdevies apvienot uzņēmējdarbību ar sociāli ļoti svarīgu problēmu risināšanu, kas vien liek noprast, ka vairāk no šīm idejām ir pavisam, pavisam reālas.

Atlikums.

Vairāki no projektā iesaistītajiem jauniešiem, ierodoties, īsti nespēja redzēt un līdz galam formulēt savas idejas procesus. Kas visskaistākais, tad ikviens pēc nieka vienas nedēļas savu ideju bija noslīpējis, izkrāsojis, izrotājis un ieguvis papildus motivāciju, lai to realizētu. Esot lieliskā vidē, ar lieliskiem projekta vadītājiem var noprast, ka iespējams tikai ar vienu nedēļu pietiek, lai savas domas ievirzītu lieliskas idejas realizēšanā.

Šobrīd jauniešiem ir vairāki mēneši, lai savas idejas sāktu realizēt sev vēlamajos tirgos un Augustā vēlreiz tiktos Bulgārijā, lai dalītos ar grūtā, bet aizraujošā darba augļiem.

Ļoti ceru, ka arī nākotnē šādi projekti tiks realizēti arvien biežāk, un, iespējams, pietiks tikai ar vienu nedēļu, lai kāds izmainītu savu dzīvi un cerams arī mainītu pasauli. Lad os ændre verden!

Ja neizdosies izmainīt pasauli, tad vismaz briti un bulgāri tagad zinās, kas ir Rīgas Balzams! :)

Projekts tika realizēts ar organizācijas “Crossing Boarders” atbalstu.
Koordinators Latvijā- biedrība “Pozitīva Doma”.